Описаният от Джеси Шел, едва през 2010 година, бизнес подход наречен Геймификация, е на път да се превърне в световен бест селър, в областта на мотивацията и ангажираността на хора към определени поведения. Подходът много бързо е разпознат от световния бизнес елит и анализатори, като следващият супер генератор на увеличени продажби и дългосрочна клиентска лоялност. Последните обуславят и нови източници за увеличаване на печалбите. В резултат, Геймификацията започва да бъде наричана Лоялност 3.0. За разлика от Лоялните програми от миналото, при които колкото повече потребяваш – повече се намалява печалбата на търговеца – транзакционни програми (Лоялност 1.0), или следващото ниво на таргетирани и персонализирани оферти в програмите за лоялност – Лоялност 2.0. При геймификацията се цели дългосрочна ангажираност на участниците, високо ниво на активност (не само транзакционна) и дълбока емоционална връзка с бранда.
Геймификацията е подход, който е подходящ винаги, когато имаме поведение, което ако стимулираме ще имаме полза. Това стимулиране се получава в резултат както на външни така и на вътрешни мотиватори. Вътрешни мотиватори като автономност, компетентност, смисленост и др. изграждат тази емоиционална връзка към бранда, а външните като награди, статуси и отличия работят на страната на по-голямата активност от страна на участниците. Динамични форми, като съревнования, взаимопомощ, бърза обратна връзка, прогрес който може да се споделя в социалните мрежи и др. работят и по трите направления – дългосрочност, активност и емоционална свързаност.
Въпреки многото рапортувани свръх резултати, има не малко случаи и на неуспешно внедрени подобни програми. Последното се дължи на факта, че една геймификационна програма е необходимо да бъде добре балансирана. Поощрения и преживявания, игрови елементи (индуктивни) и игрово мислене (дедуктивно), статуси и смисленост, удовлетворение на нужди и забавление са все баланси, които трябва да бъдат спазени. И когато това е така увеличената активност се измерва в 300% през първите 2 месеца в SAP, половин милион доброволно прегледани за бъгове страници – Microsoft, превръщането на сайта на Magnum в най-туитвания url малко след старта на геймифицираното им приложение Magnum Pleasure Hunt и т.н.
В България фирми, които имат реално развито ноу-хау в тази иновативна област почти липсват. Консултантската компания 11235 Ltd. работи по 3 такива проекта към момента и първите отчетени резултати предстоят съвсем скоро. Стартиралият през м. Май проект на компанията с Мтел е поредното доказателство, че големите играчи на всеки пазар първи разбират, кой е следващият източник на конкурентно предимство. Поради конфиденциалност на материята, към момента не могат да бъдат предоставени повече подробности по проекта, но едно е ясно: „До края на 2015 година, повече от 50% от компаниите ще игровизират процеса на иновации“, твърдят от Гартнър.